Wielka rzeź polskich bocianów w Libanie i Syrii. W polowaniach biorą udział nawet małe dzieci!

09.12.2017

/

Kategoria:

Wielka rzeź polskich bocianów w Libanie i Syrii. W polowaniach biorą udział nawet małe dzieci!

Od kilku lat bociany muszą się mierzyć z nowym zagrożeniem. Muzułmanie z Libanu i Syrii masowo wyłapują i zabijają ptaki. Cały ten straszny proceder odbywa się w ramach… zabawy.

Każdego roku podczas migracji giną miliony ptaków. Szczególnym upodobaniem „łowców” cieszą się bociany.  Te polowania stały się czymś w rodzaju sportu narodowego dla muzułmanów z Libanu i Syrii. W zabijaniu bocianów biorą udział całe rodziny, łącznie z dziećmi. Co gorsza, upolowane ptaki nie są nawet zjadane, a pozostawiane w miejscu zastrzelenia. Kłusownicy bardzo chętnie chwalą się za to swoimi „trofeami”, zamieszczając filmy i zdjęcia w internecie.

Prawo zabrania tego procederu, a za zabijanie ptaków obowiązują stosowne kary, jednak zdecydowanie mniejsze są za zabijanie gatunków, które nie występują na terenie Libanu. A bociany są gatunkiem wędrownym. Niestety nawet te niewielkie kary nie są egzekwowane, co powoduje że pseudomyśliwi czują się bezkarni.

Polscy ekolodzy są przerażeni stale zmniejszającą się populacją bocianów. Organizacje ekologiczne wspierają działania mające na celu uświadamianie społeczności w Libanie. Przygotowano nawet animowany film edukacyjny pt.”Reksio i bocian”, w którym psi bohater ratuje bociana. Film został wyświetlony w wielu szkołach.

“Dzieci reagowały fantastycznie, ale jedna taka akcja to za mało – musimy zwrócić uwagę na ten potężny problem.” – mówi dr Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej.

[quads id=”8″]

Takie działania u podstaw mają sens, gdyż kształtują u dzieci postawy, które będą wpływać na los przyszłych pokoleń. Nie powinny uczestniczyć w rzezi gatunków chronionych uważając, że to jest w porządku.

W Polsce gniazduje najwięcej par bocianów w całej Europie. Podczas spisu dokonanego w 2005 roku było to 52 500 par. Bocian jest też częścią naszej kultury i ważnym symbolem.

“Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą…
Tęskno mi, Panie…”

Cyprian Kamil Norwid

Autor: Paweł Krajewski / Tagi: