Tak załamanego Owsiaka jeszcze nie widziałam. „PiS zagarnie pieniądze WOŚP”

02.03.2018

/

Kategoria:

Tak załamanego Owsiaka jeszcze nie widziałam. „PiS zagarnie pieniądze WOŚP”

Jerzy Owsiak i jego fundacja dla polskiej służby zdrowia zrobili więcej niż wszyscy ministrowie od ’89 roku razem wzięci. Rokrocznie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera dziesiątki milionów złotych dla potrzebujących. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość uważa WOŚP za rzecz w najlepszym razie niepotrzebną, a może nawet wielkie oszustwo. Szef Wielkiej Orkiestry wystosował dramatyczny apel.

Rząd od pewnego czasu pracuje nad zmianami w ustawie o zbiórkach publicznych. Nowe regulacje mają umożliwić Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji blokadę zbiórki publicznej, jeśli zostanie uznana za sprzeczną z zasadami życia społecznego. Przeciwko nowym przepisom protestują zarówno WOŚP, jak i fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Amnesty International czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Na Facebooku Jerzego Owsiaka pojawiło się oświadczenie, w którym w imieniu swoim i fundacji popiera protest ponad 30 organizacji pozarządowych przeciwko nowym przepisom.

Owsiak apeluje: PiS chce zablokować WOŚP

„Jedną z organizacji podpisanych pod apelem jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od 26 lat organizujemy największą dziś w Polsce zbiórkę publiczną – Finał WOŚP. To jest już nie tylko zbiórka środków na zakup sprzętu medycznego, to jest łączące Polaków w kraju i na całym świecie święto solidarności i społeczeństwa obywatelskiego” – podkreśla Owsiak.

Tymczasem zgodnie z nowym projektem minister spraw wewnętrznych będzie miał prawo zablokować każdą zbiórkę publiczną, jeśli uzna jej cel za „sprzeczny z zasadami życia społecznego” albo, że „narusza ważny interes publiczny”. Jedynym decydentem, czy tak jest faktycznie, będzie MSWiA. To może oznaczać całkowitą likwidację corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Na mocy przepisów prawa minister spraw wewnętrznych, a więc polityk, otrzyma uprawnienie do tego, by samodzielnie, pod pretekstem swobodnej oceny działalności i celów Fundacji, do Finału nie dopuścić” – zaznacza Jerzy Owsiak.

Jerzy Owsiak

Skok na kasę

Lider WOŚP zwraca też uwagę na inny ważny aspekt ustawy. Jeśli MSWiA uzna daną zbiórkę za niepożyteczną, organizator może wskazać inny cel, ale ma na to tylko 3 dni. Po upływie tego czasu zbiórka jest likwidowana, a zebrane pieniądze są przejmowane przez ministerstwo, które samo zadecyduje, na jaki cel zostaną wydane.

„Ten sam polityk będzie miał możliwość „przejęcia” zebranych w Finale WOŚP środków, wskazując wybrany przez siebie bez żadnych konsultacji cel” – podkreśla Owsiak.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, da to politykom możliwość decydowania o celach, na jakie fundacje mają zbierać pieniądze. Choć w swoim apelu Owsiak zwraca uwagę na to, że PiS chce zniszczyć własnie jego fundację, fakty są jednak takie, że nowe prawo da politykom nieograniczone uprawnienia do ingerowania w działalność każdej fundacji.

Jurek Owsiak

Źródło: pikio.pl

Autor: Katarzyna Wiśniewska / Tagi: Jerzy Owsiak, WOŚP,