Strażacy ostrzegają: W upalne dni NIGDY nie zostawiaj butelki z wodą w samochodzie

07.07.2018

/

Kategoria:

Strażacy ostrzegają: W upalne dni NIGDY nie zostawiaj butelki z wodą w samochodzie

Czy kiedykolwiek w upalne dni zdarzało Ci się zostawiać butelkę z wodą w samochodzie? Wiele osób robi to bardzo często, nie mając pojęcia, jakie mogą być tego konsekwencje. Okazuje się bowiem, że takie postępowanie wiąże się z niebezpieczeństwem. I to znacznie większym, niż mogło by się wydawać. Warto więc dowiedzieć się, jakie nieprzyjemności mogą się wiązać z tak błahą, zdawałoby się, sprawą.

Słońce w upalne dni

Na początku lipca amerykańskie przedsiębiorstwo Idaho Power opublikowało na swoim profilu na Facebooku film wideo. Autorzy nagrania mówią w nim o zagrożeniu, jakie wynika z pozostawiania butelek z wodą w samochodach w wyjątkowo słoneczne dni. Dioni Amuchastegui, laborant firmy, opowiedział, co może się stać z plastikową butelką pozostawioną w nagrzanym, nasłonecznionym samochodzie. Choć może to brzmieć niewiarygodnie, taka butelka może się nawet zapalić.

Co może się stać z butelką w aucie w upalne dni?

Dioni zna odpowiedź na to pytanie, gdyż taka sytuacja mu się przytrafiła.

„Postanowiłem pojechać na wczesny lunch i wsiadłem do auta. Kątem oka zauważyłem, że w samochodzie unosi się smuga dymu. Gdy się odwróciłem, zobaczyłem, że na butelce z wodą załamuje się światło. Plastikowa butelka zaczęła się palić, a wraz z nią tliło się tylne siedzenie!” – relacjonował Dioni.

Butelka z wodą w upalne dni

Okazuje się, że okrągła butelka – napełniona wodą lub nie – może zachowywać się jak soczewka, która do tego stopnia skoncentruje w jednym miejscu promienie słoneczne, że zostanie wytworzone ognisko olbrzymiego ciepła. Jeśli jest upalny dzień, powietrze jest bardzo gorące, a słońce świeci wyjątkowo mocno, tym większe jest ryzyko, że dojdzie do zapalenia się butelki.

„Po tym zdarzeniu postanowiliśmy zmierzyć poziom ciepła w samochodzie. Okazało się że w środku było ekstremalnie gorąco. Temperatura była tak wysoka, że ciepło wypaliło dziurę w plastikowej butelce. Takiego obrotu sprawy nie spodziewałby się prawdopodobnie nikt: najpierw butelka zaczyna się tlić ogniem, a od niej zaczyna się palić tylne siedzenie. Szaleństwo!” – kontynuował swoją opowieść Dioni.

Oczywiście, podczas wyjątkowo gorących dni nawadnianie się jest sprawą bardzo ważną. Pamiętajcie więc, aby zawsze nosić ze sobą butelkę z wodą lub innym napojem. Warto jednak zwrócić uwagę na cenne przestrogi pracowników z firmy Idaho Power. Pozostawianie plastikowych butelek w upalne dni w zamkniętym, nagrzanym aucie może się okazać bardzo ryzykownym pomysłem.

Uwierzcie, jesteśmy tak samo zaskoczeni, jak Wy. Bo kto mógłby przypuszczać, że butelka – zwłaszcza z wodą – nagle może zacząć się palić? To jednak kolejny dowód na to, że życie jest pełne niespodzianek. Dlatego bardzo się cieszymy, że mogliśmy przestrzec Was o tak ważnej sprawie.

Udostępnijcie ten artykuł, aby pomóc ostrzec innych przed tym zadziwiającym zagrożeniem, które jak się okazuje, przy fali upałów, jest niepokojąco prawdopodobne.

Źródło: Newsner

Autor: Paweł Krajewski / Tagi: newsner, pożar,