Przez całe lata nas okłamywali, że smalec zabija. Jest ZDROWY!

23.02.2018

/

Kategoria:

Przez całe lata nas okłamywali, że smalec zabija. Jest ZDROWY!

Zwolnicy tradycji i smażenia na smalcu z pewnością się ucieszą z tej wiadomości. Dla wielu osób będzie to też potwierdzenie ich przekonań o wyższości smalcu nad innymi tłuszczami. Tak to prawda – smalec jest zdrowszy od olejów roślinnych.

Większość z nas korzysta w kuchni z olejów słonecznikowy, kukurydzianych, rzepakowych i wielu innych. Przez całe lata smalec był uważany za tłusty i niezdrowy dodatek naszej kuchni. Jednak okazuje się, że jest o wiele zdrowszy od tego z czego na co dzień korzystamy.

Pierwszym winowajcą jest stan wiedzy, który już w czasach PRLu obwiniał smalec za wysoki poziom cholesterolu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tłuszcz w naszej diecie jest wręcz konieczny, a zbyt niski poziom cholesterolu może przyczyniać się do chorób neurologicznych czy choroby Alzheimera i Parkinsona. Dlatego tłuszcz jest ważny i nie wolno eliminować go całkowicie.

Smalec składa się w większości z nasyconych kwasów tłuszczowych, głownie z jednonasyconego kwasu oleinowego.
Nasycone kwasy tłuszczowe, tak samo jak witaminy są niezbędnym do życia nośnikiem energii. Ze względu na swoje stabilne właściwości chemiczne są bezpieczne i nie wchodzą w żadne niepożądane i szkodliwe reakcje z innymi elementami komórki.

Tłuszcze nasycone nie utleniają się tak szybko, nie są również podatne na jełczenie. Stanowią one ponad 50% tłuszczu zwartego w mleku matki, co powinno stanowić dla nas ważną wskazówkę. Biorą udział w wielu procesach, które zachodząc w organizmie i są budulcem ścian komórkowych. Do tego regulują naszą odporność, wspomagają pracę serca i stymulują pracę naszego mózgu.

[quads id=”8″]

Dlaczego tłuszcz zwierzęcy w postaci smalcu jest zdrowszy np. od oleju, z którego najczęściej korzystamy?

Tłuszcze zwierzęce są bogate w kwasy Omega-3, dostarczają witamin A, E, D, K, beta-karotenu oraz minerałów i enzymów w tym niezbędnych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nich także przeciwutleniacze. Tłuszcze zwierzęce od tysięcy lat odgrywają główną rolę w ludzkim menu i są dla nas istotnym produktem, który powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi. Warto wspomnieć, że jedna łyżka niedocenianego smalcu zawiera:

kwasy tłuszczowe nasycone – 38-43%:

  • kwas palmitynowy – 25-28%
  • kwas stearynowy – 12-14%
  • kwas mirystynowy – 1%

kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 47-50%:

  • kwas oleinowy – 46-47%
  • kwas oleopalmitynowy – 3%

kwasy tłuszczowe wielonienasycone:

  • kwas linolowy – 6-10%

Dlatego smalec jest jednym z najzdrowszych tłuszczy na świecie. Jest o wiele bardziej korzystny w naszej diecie niż większość olejów roślinnych, z których korzystamy. Pamiętać jednak należy, że smalec musi być dobrej jakości. Smalec przemysłowy nie będzie dla nas tak zdrowy.

Zdjęcie z okładki: garnek.pl

Autor: Paweł Krajewski / Tagi: smalec,