Producenci butelkowanej wody zrobiliby wszystko, żebyś się o tym nie dowiedział. Szok

13.11.2017

/

Kategoria:

Producenci butelkowanej wody zrobiliby wszystko, żebyś się o tym nie dowiedział. Szok

Woda to niezwykle istotny składnik, którego nie może zabraknąć naszemu organizmowi i to każdego dnia. Niewielu z nas próbowało się zastanowić, dlaczego tak wiele osób wybiera wodę butelkowaną zamiast kranówki.

Czy rzeczywiście jest jakaś różnica? Co sprawia, że decydujemy się wydawać tak dużo pieniędzy na „butelki”? Czy naprawdę warto? Kiedy przeczytasz do końca ten artykuł, być może powrócisz do picia kranówki.

#1. Szczyt kapitalizmu.

Charles Fishman na łamach swojej książki „The Big Thirst,” wyznał, że woda w butelkach to niezbity dowód na to, że kapitalizm osiągnął szczyt. Jeśli głębiej się nad tym zastanowisz, zrozumiesz sens tej wypowiedzi. Woda jest praktycznie darmowa, ale wielkie firmy wlewają ją do plastikowych butelek i sprzedają nam, zarabiając ogromne pieniądze. Dlaczego więc nie odkręcić kranu i pić wodę, która kosztuje, prawie tyle co nic?

#2. Z początku, nikt nie wierzył, że znajdą się chętni na wodę w butelce.

Kim Jeffrey, która wydała w Stanach Zjednoczonych książkę „Drinking Water: A History”, pisze w niej, że na początku ludzie nie rozumieli butelkowania wody.

„Ludzie zastanawiali się co mają z nią zrobić, wlać do kosiarki czy wypić.”

Lecz gdy butelkowaną wodę zaczęto reklamować jako symbol statusu społecznego, sprzedaż wystrzeliła w górę. W ten sposób usprawiedliwiono wlewanie darmowego produktu do nowego opakowania i sprzedawanie go w dodatkowej cenie.

#3. Świeża woda z kranu.

Przeprowadzone kilka lat temu badania wykazały, że butelkowana woda ma więcej bakterii, niż kranówka. Ponadto butelkowana woda musi jeszcze zostać dostarczona do sklepów, co oznacza, że często jest stara.

#4. Ostrzeżenia na butelkach.

Eksperci z Nation Health Service z Wielkiej Brytanii zalecają, by nie podawać butelkowanej wody niemowlętom, gdyż wbrew pozorom wcale nie jest ona sterylna, a ponadto zawiera zbyt dużo sodu. Również butelki same w sobie mogą być problematyczne. The National Resources Defense Council mówi, że powinniśmy unikać plastikowych opakowań.

[quads id=”8″]

#5. Wpływ na środowisko.

Z obliczeń ekspertów wynika, że produkcja, transport i recykling butelkowanej wody wyzwala 1000 razy więcej dwutlenku węgla, niż kranówka.

#6. Od 300 do 1000 razy droższa niż woda z kranu.

Ameryka ma dostęp do wysokiej jakości wody, która kosztuje 0,004 dolara za galon. Ludzie z kolei skłonni są płacić 300 razy więcej za butelkę wody. W innych krajach, takich jak Szwecja, jedna butelka jest nawet 1000 razy droższa od kranówki!

Osobiście nie zdawałam sobie sprawy z różnicy między butelkowaną wodą, a kranówką. Jednak po bliższym przyjrzeniu się sprawie dochodzę do wniosku, że kupowanie wody w sklepach, jest nie tylko niezbyt zdrowe, lecz także nieopłacalne. Dlatego dobrze się zastanów, zanim następnym razem kupisz wodę w sklepie.

Autor: Aleksandra Bielik / Tagi: