Prawie wszyscy to robią – tysiące ludzi nieumyślnie psuje sobie wzrok

20.12.2017

/

Kategoria:

Prawie wszyscy to robią – tysiące ludzi nieumyślnie psuje sobie wzrok

Przypadek tego 40-letniego mężczyzny powinien dać do myślenia każdemu z nas, gdyż praktycznie wszyscy popełniamy ten sam błąd, co on.

Mężczyzna przyszedł do okulisty z poważnymi objawami: w jednym oku doszło do uszkodzenia ciała szklistego (ta chroniąca siatkówkę substancja nie regeneruje się). Pacjent źle widział i z biegiem czasu w swoim polu widzenia dostrzegał coraz więcej czarnych plam. Diagnoza lekarzy była druzgocąca – nowotwór.

Okuliści biją na alarm. Coraz więcej pacjentów cierpi na nowotwory oczu wywołane… niebieskim światłem. Obecnie jesteśmy nieustannie narażeni na kontakt z takim promieniowaniem, np. montując energooszczędne oświetlenie LED.

Sami robimy sobie krzywdę – telewizory, laptopy, telefony… Wszystko to może przyczyniać się do rozwoju nowotworu oka. Tak właśnie było w przypadku wspomnianego wyżej 40-latka, który wieczorami lubił przeglądać wiadomości na swoim telefonie, leżąc już w łóżku.

Aby chronić nasze oczy, powinniśmy do pracy z komputerem używać okularów z odpowiednim filtrem, wieczorami nie czytajmy nic na telefonie, gaśmy telewizor na noc i starajmy się jak najczęściej dać naszym oczom odpocząć. Jeśli tylko nadarzy się okazja patrzmy na zielone drzewa, a nie w niebieski ekran. To dla naszego zdrowia.

Autor: Paweł Krajewski / Tagi: