„Polscy bohaterowie” spod Nanga Parbat. „Coś nieprawdopodobnego! Niewiarygodne tempo”

28.01.2018

/

Kategoria:

„Polscy bohaterowie” spod Nanga Parbat. „Coś nieprawdopodobnego! Niewiarygodne tempo”

„Polscy bohaterowie”, czyli Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Tak zostali nazwani czterej ratownicy, którzy bez chwili zwłoki ruszyli na pomoc uwięzionym pod Nanga Parbat Tomaszowi Mackiewiczowi i Elisabeth Revol.

Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala i Jarosław Botor ruszyli na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Niewiarygodne tempo pokonujących kolejne metry ratowników, zwróciło uwagę mediów na całym świecie. Hiszpańska gazeta „Marca” nazywa ich „polskimi bohaterami”.

Sami przerwali swoją wyprawę na K2, aby ratować życie Francuzce i Polakowi. Urubko i Bielecki ruszyli na pomoc schodzącej samodzielnie Revol, a w tym czasie Tomala i Botor szli wolniej ze sprzętem. Ratownicy w ekspresowym tempie dotarli do himalaistki.

„Tempo, w jakim do niej dotarli, jest wprost niewiarygodne. To się nie mieści w głowie, że potrafili w takim tempie przejść tak trudną ścianę. Normalnie taką ścianę robi się dzień, dwa” – wyjaśniał w TVN24 Romuald Bielecki, ojciec Adama Bieleckiego.

„Mamy do czynienia z historycznym wydarzeniem. Coś nieprawdopodobnego. Takiej sytuacji nie było. To, co pokazali polscy himalaiści, to bohaterstwo, to narażanie życia, żeby nieść pomoc innym ludziom – powiedział Piotr Cieszewski, zdobywca m.in. Mount Everestu.

[quads id=”8″]

„Na pewno to było dziewięć godzin niesamowitego wysiłku. Są bardzo zmęczeni. Tam jest godzina 3 w nocy i minus 40, minus 50 stopni. Jeżeli wieje z prędkością 100 kilometrów na godzinę na siedmiu tysiącach metrów, a taka jest prognoza na dzisiaj, to ciężko nawet ustać, a co dopiero się wspinać – skomentowała Kinga Baranowska, himalaistka.

Odwaga i poświęcenie ratowników nie umknęło również zwykłym internautom.

Źródło: fakt.pl

Autor: Paweł Krajewski / Tagi: akcja ratunkowa, Nanga Parbat,