Pijesz codziennie kawę? Nie do wiary, jaki ma to wpływ na Twoje ciało i umysł

20.11.2017

/

Kategoria:

Pijesz codziennie kawę? Nie do wiary, jaki ma to wpływ na Twoje ciało i umysł

Ludzie na całym świecie uwielbiają kawę i pewnie większość z nich nie wyobraża sobie udanego poranka bez filiżanki tego aromatycznego napoju.

Często słyszy się o tym, że kawa ma szkodliwy wpływ na organizm, mało kto jednak wspomina o jej zaletach. Najważniejsze z nich wymieniliśmy poniżej.

1. Przyspiesza metabolizm

To chyba główny powód, dla którego ludzie sięgają po kawę. Zaskakujące, jak szybko potrafi postawić nas nogi o poranku. Choć pobudzenie nie trwa długo, to bardzo ułatwia sprawne i efektywne rozpoczęcie dnia. Jeśli niewyspanie daje się nam we znaki przez cały dzień, można się do wieczora zasilić jedną lub dwiema dolewkami. Badania wykazały też, że espresso wypite po ćwiczeniach fizycznych dobrze stymuluje proces trawienia.

2. Utrzymuje mózg w dobrej kondycji

Przeprowadzono już wiele badań nad zdrowotnymi właściwościami kawy. Według jednego z nich picie trzech filiżanek kawy dziennie, zmniejsza u osób w średnim wieku ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję aż o 65%. W przypadku choroby Parkinsona wartości te oscylują w przedziale 32-60%.
Badania dowiodły również, że kawa stymuluje mózg do efektywniejszej pracy, skraca czas reakcji na bodźce, poprawia pamięć i wyostrza zmysły.

3. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby

Rak wątroby jest szóstym najczęstszym nowotworem u ludzi oraz trzecim schorzeniem na świecie pod kątem umieralności. Pijąc kawę można obniżyć ryzyko wystąpienia tej strasznej choroby. 1-2 filiżanki dziennie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania aż o 20-35%.

4. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry

Wyniki badań opublikowane w Journal of the National Cancer Institute pokazują, że osoby codziennie pijące kawę mają o 20% mniejsze szanse zachorowania na czerniaka – niezwykle groźny nowotwór skóry.

5. Poprawia samopoczucie

Zawarta w kawie kofeina ogranicza działanie adenozyny, przez co zwiększa się wydzielanie neuroprzekaźników dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie i czujemy się zrelaksowani.
Naukowcy z Harvard Public School of Health odkryli, że ludzie pijący przynajmniej dwie filiżanki espresso dziennie, są mniej skłonni do popełniania samobójstw. Warto również dodać, że pijąc kawę, zasilamy organizm w witaminy B1, B2, B3 i B5, co także wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

6. Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Harvard School of Public Health wykazały, że osoby pijące przez okres czterech lat minimum jedną kawę dziennie, mają o 11% niższe szanse zachorowania na cukrzycę typu 2, w porównaniu z osobami pijącymi kawę sporadycznie.

Jak widać, codzienne picie kawy ma dobre strony dla naszego zdrowia i samopoczucia. Należy przy tym jednak pamiętać, że zbyt duże dzienne spożycie tego napoju może wpłynąć negatywnie na organizm.

Źródło: genuinewell.com

Autor: Anna Olga / Tagi: