Orkan Friederike zbliża się do Polski! IMGW wydał już ostrzeżenia – zobacz, gdzie będzie najgorzej

18.01.2018

/

Kategoria:

Orkan Friederike zbliża się do Polski! IMGW wydał już ostrzeżenia – zobacz, gdzie będzie najgorzej

Do Polski nadciąga orkan Friederike. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia związane z nadchodzącym orkanem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed wiatrem, który może osiągać prędkość nawet 110 km/h i przypomina, jak należy się zabezpieczać przed wichurą.

W związku z nadchodzącym silnym wiatrem, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i części pomorskiego. Dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i wielkopolskiego obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Z kolei dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia związane z opadami śniegu.

[quads id=”8″]

Orkan Friederike po południu ma dotrzeć do zachodniej Polski, a potem stopniowo obejmować swym zasięgiem pozostałe obszary kraju. Wiatr ma wiać najsilniej wieczorem i wczesną nocą. W porywach może osiągać prędkość nawet 110 km/h. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, by zachować podstawowe środki bezpieczeństwa: między innymi naładować telefony komórkowe oraz zdjąć z okien i balkonów przedmioty, które mógłby porwać wiatr.

Ostrzeżenia wydane przez IMGiW zakładają, że na tych terenach może dochodzić do sytuacji stanowiących zagrożenie życia. Niewykluczone są również przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Źródło: fakt.pl

Autor: Paweł Krajewski / Tagi: ostrzeżenie pogodowe,