Nie pijesz wody na pusty żołądek zaraz po przebudzeniu? Nie wiesz, ile tracisz

10.11.2017

/

Kategoria:

Nie pijesz wody na pusty żołądek zaraz po przebudzeniu? Nie wiesz, ile tracisz

Ludzkie ciało składa się w 60% z wody, co czyni ją jednym z najważniejszych składników naszego organizmu. W Japonii picie szklanki wody zaraz po przebudzeniu jest popularnym zwyczajem, który zapewnia mnóstwo korzyści.

Japończycy wierzą, iż picie wody z rana wspomaga leczenie epilepsji, zapalenia oskrzeli, astmy, biegunki, chorób nerek i układu moczowego, cukrzycy, zaburzeń miesiączkowych, zapalenia opon mózgowych i artretyzmu. Pomaga także zadbać o prawidłową wagę ciała.

Mimo zaleceń, niewiele osób sięga rano po szklankę wody. W tej kwestii zdecydowanie przeważa kawa lub herbata. Jeżeli nie możesz zmusić się do wypicia wody, zjedz na śniadanie owoce, które zawierają jej większą ilość.

Podczas snu ciało oczyszcza się z toksyn, które dostały się do organizmu w ciągu dnia. Gdy kładziemy się spać, w układzie trawiennym zostaje zbyt mało wody, by sfinalizować proces nocnej detoksykacji. Wypicie wody zaraz po przebudzeniu wspomoże nerki i usprawni proces filtracji,  dzięki czemu organizm oczyści się do końca.

Dlaczego warto pić więcej wody?

Odpowiednie nawodnienie organizmu ma wiele korzyści. Wpływa na szereg funkcji naszego organizmu, między innymi pomaga zachować jasność umysłu i wzmocnić koncentrację. Odwodnienie może wywołać majaczenie, sprzyja powstawaniu demencji u osób starszych, a jeśli trwa 3-4 dni może zakończyć się śmiercią.

„Posługuję się regułą 100 godzin. Jeżeli funkcjonujemy w średnich temperaturach otoczenia, możemy wytrzymać 100 godzin bez wody, gdy jest nieco chłodniej ten czas nieznacznie się wydłuża. Jeśli wystawieni jesteśmy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wytrzymamy krócej niż 100 godzin.” – mówi Claude Piantadosi, wykładowca z Uniwersytetu Duke’a w Północnej Karolinie.

„Odwodnienie zabija poprzez zbyt silne obniżenie ciśnienia krwi. Im więcej zużywasz energii, tym więcej tracisz wody. Z każdym wydechem traci się odrobinę wody. Tracimy ją kiedy się pocimy. Zyskujemy jej odrobinę w trakcie trawienia pożywienia… ale zachować balans można jedynie, gdy dostarczamy ją z zewnątrz.” – mówi Randall Packer z Uniwersytetu George’a Washingtona.

[quads id=”8″]

Czym jest poranne odwodnienie?

Odwodnienie następuje, gdy tracimy więcej wody, niż jej przyjmujemy i organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Objawy odwodnienia:

 • zwiększone pragnienie
 • suchość w ustach i spuchnięty język
 • osłabienie
 • zawroty głowy
 • mocno bijące serce
 • ospałość
 • omdlenia
 • brak zdolności pocenia się
 • mała ilość oddawanego moczu

Będąc rano w toalecie zwróć uwagę na kolor swojego moczu. Barwa jasno-żółta oznacza, że Twój organizm potrzebuje więcej wody. W ten sposób nawet w ciągu dnia możesz sprawdzić, jaki jest Twój poziom nawodnienia.

Aktualne badania wykazały, że picie zbyt małej ilości wody może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów podobnie jak spożywanie alkoholu. To pokazuje jak wielki wpływ na funkcjonowanie mózgu ma odpowiednia zawartość wody w organizmie. Nie zaczynasz dnia od alkoholu, dlaczego więc miał byś zaczynać go będąc odwodnionym?

Jak pić wodę z rana?

Dzięki tej metodzie poranne picie wody bardzo szybko wejdzie Ci w nawyk. Kładąc się spać postaw szklankę z wodą na stoliku przy łóżku, a rano wychodząc z sypialni zabierz ją ze sobą. Szybko przypomnisz sobie o odpowiednim nawadnianiu organizmu, gdy będziesz krążyć po mieszkaniu z pustym naczyniem.

Eksperci radzą:

 1. Gdy się obudzisz wypij 4x160ml wody
 2. Odczekaj 45 minut do pierwszego posiłku
 3. Zawsze wypij szklankę wody przed posiłkiem

Jeśli masz problem z wypiciem takiej ilości wody, zacznij od jednej szklanki i stopniowo co kilka dni zwiększaj jej ilość. Staraj się wypijać jej 7-9 szklanek dziennie, ewentualnie więcej jeśli trenujesz lub mieszkasz w cieplejszym regionie.

Pamiętaj, że powyższe informacje, to tylko wskazówki. Zawsze gdy poczujesz pragnienie, sięgnij po wodę. Najlepszym rozwiązaniem jest słuchanie własnego organizmu, a nie postępowanie według sztywnych reguł.

Źródło: healthoz.com

Autor: Katarzyna Wiśniewska / Tagi: porady zdrowotne,