Kolęda 2017 – Ile dać księdzu do koperty po kolędzie?

06.12.2017

/

Kategoria:

Kolęda 2017 – Ile dać księdzu do koperty po kolędzie?

Ile wypada dać księdzu po kolędzie? Co roku wraca to pytanie, gdy zbliża się czas odwiedzania parafian z wizytą duszpasterską. W zależności od regionu czy nawet poszczególnych parafii kwoty są diametralnie różne, a „co łaska” może znaczyć coś innego.

Czym jest wizyta „po kolędzie”?

Wizyta duszpasterska nazywana potocznie „kolędą” to zwyczaj odwiedzania domów parafian przez proboszcza lub osoby, które mają go reprezentować (najczęściej wikariusze parafialni lub diakoni). W niektórych regionach księżom towarzyszą także ministranci. Zazwyczaj rozpoczynają się one po świętach Bożego Narodzenia i kończą się 2 lutego w dzień święta Ofiarowania Pańskiego. W praktyce jednak większość księży zaczyna odwiedzać domy parafian już na początku grudnia.

Ile pieniędzy powinno się dawać w kopercie?

Tradycją związaną z wizytą duszpasterską jest ofiara na rzecz parafii. Jest ona oczywiście dobrowolna, jednak „kopertę” ofiarowuje księdzu większość rodzin. Właśnie tu pojawia się dylemat wielu osób – ile należy dać w kopercie dla księdza? I czy w ogóle powinno się dawać?

„Wszystko zależy od parafii. W niektórych panuje zwyczaj, że jedną kopertę daje się na kościół, a w drugiej coś dla księdza.” – mówi ksiądz z jednej z podwarszawskich parafii – „Czasem ustala się taką zbiórkę na przykład z powodu remontu w świątyni, jednak ja osobiście nie spotkałem się z czymś takim. Ile razy było tak, że ja sam nie brałem w ogóle koperty, bo widziałem, że w danej rodzinie jest bardzo biednie.”

Reporterzy Faktu wyruszyli w Polskę, aby zbadać, ile pieniędzy parafianie dają w kopertach w konkretnych województwach. Z zebranych przez nich danych wynika, że średnia kwota to ok. 50 zł. Najhojniejszymi ofiarodawcami są podobno mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy potrafią dać w kopercie nawet 150 złotych, zaś najmniejsze ofiary zbiera się w województwach lubuskim i wielkopolskim (20 zł.)

Zdania internautów w tej kwestii są bardzo podzielone. Jedni uważają, że minimalna kwota to 100 zł, inni z kolei piszą, że nie dają wcale.

[quads id=”8″]

 

„U mnie w rodzinie zwykle daje się 100 zł, ale słyszałam, że w parafii obok ksiądz ustalił cennik.”

„Ja daję 50 zł dla księdza i 100 zł na kościół. W rodzinnych stronach mojej babci księża biorą koperty tylko na kościół. W tej wsi mieszka wiele starszych osób, a ich emerytury są bardzo niskie i księża zdają sobie z tego sprawę.”

Często pojawiają się informacje od internautów, że księdza przyjmują , ale koperty mu nie dają. Wiele jest również relacji mówiących o księżach, którzy odmówili przyjęcia koperty w rodzinach mniej zamożnych. Pojawiają się też wspomnienia o księdzu, który „ma kajet, w którym notuje, kto ile dał i czy w danym roku przyjął kolędę”.

Autor: Paweł Krajewski / Tagi: kolęda,