Jak uniknąć ugryzienia kleszcza? Wykorzystaj ten prosty trik!

08.06.2018

/

Kategoria:

Jak uniknąć ugryzienia kleszcza? Wykorzystaj ten prosty trik!

Wraz z nadejściem lata rośnie niebezpieczeństwo ugryzienia przez kleszcza. Kleszcze są szybkie, skuteczne i atakują z ukrycia. Zobacz, co zrobić, by się skutecznie przed nimi bronić.

Lato, gorące słońce, morskie kąpiele, spacery i pikniki na trawie… Prawie wszyscy uwielbiamy ten okres i staramy się wtedy jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz. Ta pora roku niestety ma również swoje złe strony. Jedną z nich są niebezpieczne owady. Muchy i komary są bardzo irytujące, mogą nam uprzykrzać życie, jednak w naszej strefie klimatycznej nie są niebezpieczne. Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku ugryzienia przez kleszcza.

Jak uniknąć ugryzienia kleszcza

Dlaczego ugryzienia kleszcza mogą być groźne?

Te niewielkie pajęczaki są nosicielami wielu groźnych zarazków, takich jak wirusy odkleszczowego zapalenia opon mózgowych i krętków boreliozy. Wirusy przenikają do naszego krwiobiegu już w momencie ugryzienia przez kleszcza, natomiast krętki trochę później, bo po ok. 24 godzinach żerowania.

Kleszcz to szybki i przebiegły krwiopijca. Swoją ofiarę wyczuwa nawet z odległości 20 metrów. Kleszcza wabi zapach jej potu, temperatura ciała, a także wydychany dwutlenek węgla. Gdy już się znajdzie na skórze, nie atakuje na oślep, lecz wędruje w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca, gdzie naskórek jest wystarczająco cienki. Najgorsze w przypadku kleszczy jest to, że są niezwykle małe i zazwyczaj nie zauważamy ich, dopóki już nie wgryzą się w naszą skórę.

Jak uniknąć ugryzienia przez kleszcza?

Poniżej przedstawiamy pięć olejków eterycznych, dzięki którym można uniknąć ugryzienia kleszcza. Olejki działają odstraszająco, dlatego wystarczy, nasmarować nimi skórę lub spryskać ubranie.

#1. Olejek lawendowy

Wiele osób uważa, że olejek lawendowy pachnie bardzo ładnie, owady jednak go nie znoszą.

Olejek lawendowy na ugryzienia kleszcza

#2. Olej z trawy cytrynowej

Ma piękny, cytrusowy zapach i może być stosowany bezpośrednio na skórę. Bardzo dobrze radzi sobie z wszami i kleszczami.

Olejek z trawy cytrynowej na ugryzienia kleszcza

#3. Olej z eukaliptusa

Olejek z eukaliptusa skutecznie chroni przed owadami, a na dodatek łagodzi ugryzienia.

Olej z eukaliptusa łagodzi ugryzienia owadów

#4. Olej cytrynowy

To kolejny zapach, za którym owady nie przepadają. Wystarczy, że nasmarujesz nim skórę, a będą się od Ciebie trzymać z daleka. Aby uzyskać lepszy efekt możesz spryskać nim ubranie.

Olej cytrynowy odstrasza owady

#5. Mięta polej (Pennyroyal oil)

Jej mentolowy aromat świetnie odstrasza mrówki i inne owady.

Mięta polej odstrasza mrówki i kleszcze

Podziel się tymi informacjami ze znajomymi. Niech również poznają sposoby na uniknięcie ugryzień w wakacje.

Źródło: Newsner

Autor: Anna Olga / Tagi: borelioza, kleszcze, newsner,