Idą po Mackiewicza! Znalazła się ekipa, która będzie się wspinać po Tomka

12.02.2018

/

Kategoria:

Idą po Mackiewicza! Znalazła się ekipa, która będzie się wspinać po Tomka

Ośmiu pakistańskich śmiałków postanowiło wrócić na Nanga Parbat i wejść na wysokość ok. 7200 metrów n.p.m., gdzie Elisabeth Revol zostawiła Tomasza Mackiewicza. O decyzji pakistańskich wspinaczy poinformowało na swojej oficjalnej stronie Pakistan Mountain News. Jednym z członków ekipy jest Hassan Jaan.

Tomasz Mackiewicz

Pakistańczyk Hassan Jaan jest doświadczonym himalaistą, który w 2014 roku zdobył szczyt K2. Uczestnicy wyprawy nie mają jednak żadnych złudzeń. Wiedzą, że wejdą prawie na szczyt Nanga Parbat, aby znieść na dół ciało Tomasza Mackiewicza.

„Trzeba sobie jasno powiedzieć, że marzeniem byłyby możliwości udzielenia mu pomocy, ale najprawdopodobniej on nie przeżył pierwszej nocy, kiedy został sam. Nawet gdyby zostali we dwójkę, obydwoje by tak skończyli. Ten człowiek był na kompletnym zerze. Kontynuacja jakiegokolwiek wysiłku, nawet w dół, nie była już możliwa” – mówił w jednym z wywiadów lekarz ekipy polskich himalaistów Adam Domanasiewicz.

Inne zdanie w tej sprawie miał jednak ojciec Tomasza Mackiewicza, który od początku twierdził, że jego syn jest w stanie przetrwać w tak ekstremalnych warunkach.

[quads id=”8″]

Kilka dni temu na konferencji prasowej Elisabeth Revol i jej przyjaciel Ludovic Giambiasi opowiadali o szczegółach organizowania akcji ratunkowej, gdy Francuzka i Polak utknęli pod szczytem Nangi. Himalaistka ma wiele do zarzucenia Pakistańczykom, którzy wypożyczyli helikoptery do ratowania Revol i Mackiewicza spod szczytu.

„Okłamali nas” – mówiła wzburzona Revol dodając, że jej partnera można było uratować. Być może to jest powód, dla którego Pakistańczycy zdecydowali się zorganizować wyprawę po Mackiewicza?

Bliscy Tomasza Mackiewicza, któremu nie udało się powrócić z Nanga Parbat, zaplanowali już jego pogrzeb. Zdecydowali, że pochowają pustą trumnę. Będzie to pogrzeb symboliczny. Odbędzie się albo w Działoszynie, skąd pochodził, albo w Warszawie.

Źródło: fakt.pl