Chodzisz z gołymi kostkami? Możesz przez to zostać bezpłodna

01.03.2018

/

Kategoria:

Chodzisz z gołymi kostkami? Możesz przez to zostać bezpłodna

Krótkie kurtki, spodnie z dziurami, gołe kostki – taki strój prawie nikogo już nie dziwi. Choć latem może mieć w sobie coś praktycznego, to zimą wręcz przeciwnie. Coraz częściej moda niestety wygrywa ze zdrowym rozsądkiem. Gdy za oknem temperatury spadają poniżej zera stylowy ubiór łatwo może się skończyć utratą zdrowia. Lekarze przestrzegają, by zwłaszcza zimą zamiast na modę, postawić jednak na ciepło i zdrowie.

Dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatologii i wenerologii z Kliniki Pawlikowski, ostrzega, że gołe kostki prowadzą do obniżenia temperatury w okolicach stawów skokowo-goleniowych.

„W następstwie takiej sytuacji oprócz objawów związanych ze skórą często dochodzi do przemarznięcia i zachorowania na grypę” – wyjaśnia lekarz.

Jednak przeziębienie i grypa nie są jedynymi konsekwencjami odkrywania ciała podczas mrozów. Dr Urszula Grata-Borkowska z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaznacza, że w ten sposób można narazić się na zapalenie nerek, a w przypadku kobiet również problemy z płodnością.

„Często dochodzi do zapalenia układu rodnego, na przykład do zapalenia jajników. Skutki mogą być długofalowe. Zdarza się, że na początku zapalenie przebiega bezobjawowo, a po latach mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę” – uczula wszystkich dr Grata-Borkowska.

[quads id=”8″]

Zimą lepiej zrezygnować też z modnych jeansów z dziurami i nie narażać swojej skóry na kontakt ze skrajnie niskimi temperaturami. Dr Pawlikowski zwraca uwagę, że w wyniku odmrożenia uszkodzeniu ulegają włosowate naczynia krwionośne oraz naskórek i pojawiają się suche, czerwone „ogniska”.

„Zmiany tego typu leczy się krótko, niestety raz przemrożona skóra już zawsze będzie łatwo reagować na czynniki zewnętrzne i problem będzie nawracał” – zaznacza dermatolog.

Pamiętajmy, by zimą zamiast na modę, postawić jednak na ciepło i zdrowie.

Autor: Paweł Krajewski / Tagi: zima,