5-latka przewracała się i miała problemy z mówieniem. Diagnoza? Paraliż kleszczowy

13.06.2018

/

Kategoria:

5-latka przewracała się i miała problemy z mówieniem. Diagnoza? Paraliż kleszczowy

5-letnia Kailyn Kirk z Grenady w stanie Missisipi doznała paraliżu po ugryzieniu przez kleszcza. Dziewczynka miała problem z mówieniem i poruszaniem się. Jej matka, Jessica Griffin, myślała z początku, że córeczka jest zwyczajnie zaspana. Do momentu, gdy zauważyła na skórze głowy opitego krwią pajęczaka.

Jak tylko 5-letnia Kailyn się obudziła, a jej stopy dotknęły podłogi, dziewczynka upadła. Próbowała wstać, jednak ponownie lądowała na podłodze. Jej matka zauważyła, że dziewczynka miała także problemy z mówieniem.

Jessica Griffin zaniepokojona stanem zdrowia córki, natychmiast zabrała dziewczynkę do szpitala. Lekarze zdiagnozowali u pięcioletniej Kailyn paraliż kleszczowy spowodowany przez neurotoksynę znajdującą się w ślinie szkodnika.

Kailyn Kirk - paraliż kleszczowy

„Po masie badań krwi i tomografii komputerowej lekarz zdiagnozował to jako paraliż kleszczowy! Na miłość boską proszę, sprawdzajcie, czy wasze dzieci nie mają kleszczy! To jest częstsze wśród dzieci niż u dorosłych!” – napisała na portalu społecznościowym przerażona matka.

Kobieta nie jest w stanie określić, kiedy kleszcz wczepił się w skórę głowy dziewczynki i jak długo na niej pozostawał. Dzięki szybkiej interwencji lekarskiej, dziewczynce nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Czym jest paraliż kleszczowy?

Powszechnie wiadomo, że kleszcze mogą zarażać boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu, ale o paraliżu kleszczowym mówi się zdecydowanie rzadziej. Wiele osób nie ma nawet świadomości niebezpieczeństwa. Ten rodzaj powikłania występuje, gdy neurotoksyna ze śliny insekta zostanie przeniesiona na człowieka. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku ugryzienia w okolicy szyi lub głowy, a ofiarą jest dziecko lub osoba starsza. Jeżeli kleszcz w porę nie zostanie usunięty, może dojść nawet do uduszenia.

Jakie są objawy paraliżu kleszczowego?

Paraliż kleszczowy jest porażeniem mięśni i organów oddechowych spowodowanym kontaktem z silną neurotoksyną. Objawami są bóle mięśni, spowolnienie mowy, osłabienie, ospałość i problemy z poruszaniem się. Paraliż zaczyna atakować od nóg i postępuje ku górze. Zaczyna się od zmęczenia i drętwienia nóg. Jeżeli kleszcz nie zostanie szybko usunięty, następuje paraliż języka i twarzy.

Jak się chronić przed kleszczami?

Nie ma stuprocentowej metody, która byłaby w stanie zabezpieczyć nas przed atakiem kleszcza. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność i nie bagatelizować zagrożenia. Po powrocie ze spaceru warto wziąć prysznic, aby zmyć ewentualne kleszcze, które mogą wędrować po naszym ciele. Należy również regularnie oglądać ciało swoje i dzieci w poszukiwaniu insektów. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice zgięć, uszy i głowę. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym większa szansa, że nie zdąży wyrządzić krzywdy.

Paraliż kleszczowy
Źródło: kobieta.onet.pl, PAP

Autor: Aleksandra Bielik / Tagi: borelioza, kleszcze,