14 doskonałych zastosowań octu, o których nie mieliście pojęcia. To jest tanie i genialne

06.01.2018

/

Kategoria:

14 doskonałych zastosowań octu, o których nie mieliście pojęcia. To jest tanie i genialne

Na sklepowych półkach można znaleźć mnóstwo środków mających za zadanie ułatwić codzienne wykonywanie domowych obowiązków. Są one nie tylko pięknie opakowane ale również – jak zachwalają producenci – mają działać szybko i skutecznie. Nie zawsze jednak są one warte swej ceny.

Dlatego zamiast sięgać po przereklamowane produkty, zawierające nierzadko niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje chemiczne, warto zainteresować się domowymi środkami czystości. Są one nie tylko zdrowsze i skuteczne w działaniu, ale również tańsze w porównaniu ze swoimi sklepowymi odpowiednikami.

Dziś chcemy Wam pokazać, że ocet jabłkowy ma niezwykłe właściwości i potrafi zdziałać cuda w przypadku domowych obowiązków.

#1. Usuwanie kamienia z urządzeń AGD

Ocet do usuwania kamienia z pralki

Wszystkie urządzenia AGD, mające kontakt z wodą są narażone na trudne do usunięcia osady z kamienia. Choć na sklepowych półkach zalegają środki chemiczne, które mają za zadanie uwolnić nasze urządzenia od kamienia, to jednak ich cena jest zdecydowanie za wysoka. A regularne usuwanie kamienia sprawia, że domowe sprzęty dłużej zachowają swoją żywotność. Jeżeli chcemy dokładnie wyczyścić naszą pralkę, zmywarkę czy czajnik, to od dziś mamy wreszcie wybór: sklepowy środek chemiczny lub ocet jabłkowy.

Wystarczy, że do swojego urządzenia wlejesz 2 szklanki octu jabłkowego i pozostawisz go tam na kilka minut.

#2. Dłuższe życie świeżych kwiatów

Ocet do ciętych kwiatów

Jeżeli chciałabyś aby cięte kwiaty dłużej utrzymały się w wazonie, warto dodać odrobinę octu jabłkowego. W tym celu wystarczy rozpuścić 2 łyżki octu jabłkowego i 3 łyżki cukru w litrze ciepłej wody. Do tak przygotowanej mieszaniny wstawiamy ścięte kwiaty. Zastosowanie tej sztuczki sprawi, że Twoje kwiaty będą wyglądały na świeże kilka dni dłużej.

#3. Wywabianie plam po płynach

Ocet do wywabiania plam

Jeżeli tapicerkę Twojego auta bądź dywan szpecą trudne do usunięcia plamy, problem ten skutecznie rozwiąże mikstura stworzona na bazie dwóch szklanek ciepłej wody z dodatkiem łyżki płynu do naczyń oraz łyżki octu jabłkowego. Dzięki tej metodzie świetnie poradzisz sobie w walce ze starymi, uporczywymi plamami. Nawet te po kawie i winie spiorą się z łatwością!

Receptura ta doskonale sprawdzi się również w roli detergentu do zmywarki, jeżeli nieoczekiwanie zabraknie Ci tabletek.

#4. Pogromca zamarzających podczas zimy szyb

Ocet do odmrażania szyb

Jeżeli nie chcesz już więcej skrobać szyby w aucie zimową porą, wypróbuj koniecznie ocet jabłkowy!

W naczyniu wymieszaj ocet jabłkowy z wodą w stosunku 3:1 i taką mieszaniną przemyj szyby w samochodzie.

#5. Ocet do udrażniania rur

Ocet do udrażniania rur

Jeżeli wymieszasz ze sobą sodę oczyszczoną, ocet i wodę, otrzymasz domowy środek, który z łatwością udrożni rury i odpływy. Potrzebujesz do tego niewiele – wsyp pół szklanki sody oczyszczonej do zapchanej rury, a następnie wlej do tego szklankę octu oraz szklankę wrzątku. Pozostaw całość na 20 minut, a po upływie tego czasu spuść wodę do odpływu. Warto tę czynność powtarzać regularnie co jakiś czas – zapobiegniemy w ten sposób zatykaniu rur w przyszłości.

#6. Pozbędziesz się wilgoci ze ściany

Wilgoć na ścianie

Jeżeli ścianę Twojego domu zaatakował grzyb, to w sukurs przyjdzie Tobie ocet jabłkowy. Przelej ocet do buteleczki ze spryskiwaczem i rozprowadź go po ścianie, a następnie przy pomocy gąbki dobrze wyszoruj problematyczne miejsce. Odczekaj aż ocet samoczynnie wyparuje. Ten domowy środek jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla zdrowia niż sklepowy wybielacz na bazie chloru.

#7. Usuń bakterie i zarazki w kuchni

Ocet na bakterie i zarazki

By przygotować domowy płyn usuwający kuchenne bakterie i zarazki, wystarczy, że połączysz wodę i ocet jabłkowy w proporcjach 1:1. Przelej uzyskany środek do butelki ze spryskiwaczem. Taki samodzielnie zrobiony detergent jest nieszkodliwy dla środowiska, a co więcej doskonale i szybko zdezynfekuje kuchenny blat czy deskę do krojenia albo wyczyści kuchenkę.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Autor: Monika Nowacka / Tagi: domowe porady, ocet,